Burdur Guide (Burdur Rehber)

Projelerim

Merhaba arkadaşlar 2018 Android mobil programlama dersi için hazırladığım Burdur Rehber uygulamasını sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu projede bir yabancı olarak gittiğiniz herhangi bir yerde gitmeniz gereken yerler tanıtılarak gitmeden önce kendiniz bir program oluşturarak gidilecek yer veya yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Projemizde Burdur şehrimizin gezilmesi gereken yerler, tarihi yapıtlar, müzeler, meşhur yemekleri, hastaneleri (acil durumlara karşı) ve burdur şehrin anlık hava durumu hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Şimdi de uygulamamızın ekran görüntülerini göstererek biraz hada detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım.

 

 

burdur giriş aktivei

 

 

burdurgiriş aktiveti-2

 

Yukarıda Burdur rehber uygulamasının giriş ekranları bulunmaktadır. Giriş ekranın da listelenmiş olarak, Burdur şehrinin harita, Burdur hakkında, nereler görülmeli, nasıl gidilir? Burdur lezzetleri, seyahat ve konaklama, hava durumu, sağlık ve bilginiz olsun kısımları vardır. Burdur şehrine ait tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Uygulamamızın giriş ekranında bulunan listede harita kısmına tıklayarak aşağıdaki ekran görüntüsünün ekranına ulaşabiliriz.

 

burdur harita aktivetisi

 

Harita kısmında uygulamada bulunan tüm gezilecek mekanlar, pansiyonların, otellerin, hastanelerin, lokanta ve restoranların  bir arada bulunduğu harita üzerinde görebiliriz. Bunu eklememdeki temel neden bir yere giderken gitmek istediğimiz yerlerin birbirlerine ne kadar yakın olduğunu bilerek hem zamandan hem yoldan hemde daha sonra birbirlerine bu kadar yakınken buraya neden gitmedik diye oluşacak pişmanlığı ortadan kaldırmak için ekledim. Harita bulunan yeri belirten Markerları birbirleri ile bağlantılı olarak farklı renklerde yapmayı tercih ettim. Mesela mavi marker hastanelerin yerlerini gösterirken yeşil markerlar gezilecek doğa tabiat alanlarını göstermektedir. 

 

burdur hava durumu

Liste 'de bulunan hava durumuna tıklayarak yukarıdaki ekranda  Burdur şehrine ait anlık olarak hava durumunu, nem oranını ve basınç değerini https://openweathermap.org/api  yardımı ile verileri ekrana getirdik, bu sayede gezerken karşılacağımız hava durumuna karşı hazırlık yapabileceğiz. Şimdi de yerlerin detayları hakkında bilgiler bulunduran ekranlar aşağıda gösterilmektedir.

burdur yerler hakkında bilgi

 

 

burdur resimler

 

 

burdur yerin haritası

 

Resimlerde de görüldüğü gibi gitmek istediğimiz yerlerin  Bilgi kısmında yer hakkında yeterli bilgi edindikten sonra Galeri kısmında yer hakkında resimleri görerek görsel olarak da  bilgi edindik daha sonra ise yerin konumunu haritada gösterdik. aşağıda uygulamanın tanıtım videosu ve kodları bulunmaktadır .

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ebu Abdurrahman Abdullah b. Ömer b. El-Hattab (r.a.)'den: Rasullulah (s.a.v.): "Bir kul, can çekişmeye başlamadıkça Yüce Allah onun tövbesini kabul buyurur." buyurdular. (Tirmizi, Deavat 98)