C# Kitaplık Uygulaması

Projelerim

Merhaba arkadaşlar bu projemizde c sharpta kitaplık uygulamasını anlatmaya çalışacağım, uygulamada okuduğumuz kitapları kayıt altına alarak geçmişte hangi kitapları, hangi yazarları, hangi yazardan yayınevinden kaç tane kitap okuduğumuzu, ayda kaç adet okuduğumuzu, toplamda okuduğumuz kitap sayısını ve okumak istediğimiz kitapları kayıt altına alarak  takip edebileceğiz. Bu uygulamayı neden  yaptım kısmına gelirsek; Okulda c sharp gördüğüm dönemde, kendimi sürekli aynı işlemleri yapmak yerine (veritabanı işlemleri; veri çek, güncelle silme,kayıt etme, ekrana yazı yazdırma  gibi) biraz daha ilerleyerek hem kendi işime yarayacak hem de kendimi geliştirebileceğim bir uygulama geliştirmeye karar vererek yaptım, veritabanı işlemlerinin yanında  uygulamada mail yoluyla resim gönderme ve  bilgisayarın kamerasını kullanarak  resim çekme işlemlerini yapabileceğiz. Geçelim uygulamanın detaylı anlatımına:

Uygulamanın açılış ekranı ;

Kitaplik giriş ekranı

Bu formda basit bir uygulamaya giriş ekranı gözükmektedir. Uygulamadan çıkmak için sol üst köşede kapat  buton bulunmaktadır. Uygulamaya erişim sağlamak için daha önce veri tabanımıza kaydettiğimiz kullanıcı adı ve şifreyi girerek uygulamaya erişim sağlayabiliriz. Kamera işlevini burada kullandık eğer kullanıcı 3 defa hatalı giriş yaparsa kamera otomatik olarak çalıştırılıp fotoğraf çekme işlemini yapar. Fotoğraf çekme işlemini çok hızlı  yaptığı için farkedilmesi dikkat gerektirir(kameranın yanındaki ışık çok kısa bir süre açık kalıyor). Eğer internet var ise kodlar içinde tanımladığımız mail adresine çekilen resmi gönderme işlemini ve ayrıntı vererek girdiği saatide gönderiyoruz, eğer internet yok ise yanlisGirenler diye bir klasör içine resimleri kaydeder. Hakkımızda kısmında ise uygulamayı ne zaman yaptığım ve sürümü hakkında bilgi verdik. Uygulama da kamerayı kullandığımız için çalıştırırken yönetici olarak çalıştırılması gerekiyordu bunu ikide bir yapmak yerine Uygulamanın Manifest.xml dosyasında gerekli ayarları yaparak uygulamayı direk yönetici olarak çalıştırmasını sağladık.

Aşağıda hatalı giriş ve Hakkımızda, hakkında uygulamanın ekran görüntüleri  bulunmaktadır.   

Kitaplık Hakkımızda

Kitaplık Hata Bildirimi

Yukardıda da belirttiğim gibi giriş hakkını 3 olarak ayarladık 3. girişide yanlış yaptıktan sonra uygulama otomatik olarak resim çekip gönderme ve kaydetme işlemini yapar ve hemen ardından mail yoluyla resmi gönderir.  Aşağıda kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra karşımıza çıkacak ekranlar bulunmaktadır.

Kitaplık Hata Bildirimi

Kitap Ayrıntılar

Kitap Arama Ayrıntıları

Evet arkadaşlar uygulamaya eriştikten sonra şimdi bu formda yapabileceğimiz fonksiyonlara göz atmaya geldi sıra, ilk inputta kullanıcının veritabanında olan kitapların kaçtane olduğu bularak sayıya 1 ekledik bu sayede  yeni ekleyeceğimiz kitabın id'si olarak tanımladık kitapNo input'u enable özelliğini  false tanımlayarak dışarıdan veri girişini engelledik çünkü veritabanı işlemlerini genelde id olarak yaptığımız için unique (benzersiz) olması gerekiyor bu formda kitap bilgilerini girerek kitaplığımıza yeni kitaplar ekleyebiliriz veya daha önce eklediğimiz kitapların güncellemesini gerçekleştirebiliriz, silme işlemini, arama işlemini de yapabiliriz.  Bu formda ;

Kaydet:  Eklenecek kitabın bilgileri girildikten sonra kaydet butonuna tıklayarak kitabı veritabanımıza ekleme fonksiyonuna sağlayabiliriz.

Sil: Listview'e KitapNo kısmına çift tıklayarak tıkladığımız kitap hakkındaki  bilgileri düzgün bir şekilde veritabanına yerleştirebiliriz eğer bu kitabı silmek istersek sil butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Verileri Göster: Giriş ekranına gelirken kitaplar zaten listelenmiş bir şekilde gelmektedir fakat listelemede filtreleme uygularsak tüm verileri tekrar getirmek için verileri göster butonuna tıklayarak veritabanındaki verileri tekrar listview'de listeleyebiliriz. 

Güncelle : Listview'e KitapNo kısmına çift tıklayarak tıkladığımız kitap hakkındaki  bilgileri düzgün bir şekilde veritabanına yerleştirebiliriz. Güncelleme işlemini yapmak istediğimiz alanı düzenleyebiliriz, Güncelle butonuna tıklayarak seçili olan kitabın bilgileri güncelleme işlemini yapabiliriz.

Kitap veritabanımızda istersek yazar araması, kitap araması, yayınevi araması yapabiliriz. Arama yaptığımız kitaplar eş zamanlı olarak listviewde gözükerek hangi yazardan yayınevinden kaç tane kitap okuduğumuzu görebiliriz buna ek olarak toplam okuduğumuz kitap sayısını göstermenin yanında arama bölümünde bulunan takvim sayesinde hangi ayda kaç tane kitap okuduğumuzu görebiliriz. Örnek olarak yukarıdaki sizlerle paylaştığım son resimde Aralık 2018 'de okuduğum kitap sayısı 2 olarak görülmektedir, kitabın hangi ayda okunduğu bilgisi bitirildiği tarihi esas alınarak yapılmıştır. İnputlar bölümünde bulunan silgi ikonu ise; eğer herhangi bir kitap bilgilleri inputta bulunuyor ise inputların içindeki verileri silmek için bu ikonu kullandık .  

Okunacak Kitap Ekle: Eğer ileriye yönelik kendimize  bir okuma programı yapmak için okunacak bir liste oluşturup bunları kayıt altına alabiliriz bu sayede okuyacağımız kitapları da unutmamış olacağız. Şimdi butona tıklayarak son form ekranına geçelim .

 

Okunacak Kitap Formu

Son formda ise okunacak kitapları listeleyerek bunları veritabanımızda oluşturabiliriz. bunlarda sadece kitap ismi ve yazar bilgilerini girerek kaydedebiliriz, kitabı yanlış kayıt edersek güncelle butonu ile kitap bilgilerini düzenleyebilecek ve bunun yanında listede eklediğimiz kitabı okuduktan sonra veya vazgeçersek sil butonu ile bunu listeden kaldırabileceğiz . 

Kodlara buradan ulaşabilirsiniz.

İbnu Abbas ve Enes b. Malik (r.a.)'den: Rasullah (s.a.v.): "Ademoğlunun bir vadi dolusu altını olsa iki vadi olmasını ister, onun ağzını ancak toprak doldurur. Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder." (Buhari, Rikak 10; Müslim Zekat 116 119)