Hafıza Teknikleriyle İngilizce Öğrenme

Projelerim

Merhaba arkadaşlar  yazımızda  C sharp'ta yaptığım hafıza teknikleriyle ingizce projemi sizlerle paylaşacam .Hepimizin bildiği üzere yeni bir dil öğrenirken yalnızca gramer konularını öğrenmek yeterli değildir. Gramer bilgimiz ne kadar yeterli olursa olsun, kelime bilgimiz yetersizse, öğrendiğimiz bilgileri kullanmakta zorlanırız. İngilizce öğrenirken pek çoğumuzun aynı sorunla karşılaştığına eminim.

Etrafımda İngilizce öğrenmeye çalışan insanlardan edindiğim genel izlenimler sonucunda gördüm ki; pek çok kişinin gramer bilgisi  iyi olmasına karşın, iki kelimeyi bir araya getirebilecek İngilizce kelimelere sahip olamadıkları için konuşamıyorlardı. Bu yüzden İngilizce eğitimimiz sırasında kelime öğrenimine büyük önem vermemiz gerekiyor. Çünkü kelime dağarcığımız ne kadar güçlü olursa, kendimizi ifade edebilme gücümüzde, bu bilgimiz düzeyinde güçlü olur. Bu sorunu bende çok yaşadığımda dolayı tavsiyeler üzerine  kitap almaya karar verdim . Kitapta gösterilen programı uygulayarak kendime birşey kattığımı düşünüyorum. Fakat öğrendiğim kelimeleri tekrar etmediğim için  kendime bu sorun ile ilgili bir proje geliştirmeye karar verdim. neden geliştirdim kısmına anlattığıma göre şimdi projenin içeriğini detaylı bir şekilde anlatmaya başlayabiliriz :)

 

                                                                                                                ingilizceProjeResimleri1

 

Uygulamamız 3 formdan oluşuyor ; ilk formda yukardaki resim gelmektedir. resimde 3 adet input ve 3 adet button bulunmaktadır. Sol üst köşede uygulamamız kapatmamızı sağlayan kapat iconu bulunuyor ikona tıkladığımızda uygulamamız kapanmaktadır. inputlara sırasıyla kelime veritabanımıza eklemek  istediğimiz kelimenin ilk olarak kelimenin ingilizcesi onun türkçe karşılığı ve onun hafızamızda kalabilecek cümleyi yazıyoruz . En aşağıdaki butonlar ise ekle butonuna basarak kelimeyi veritabanımıza ekliyoruz , eklerken kelimenin ingilizce telaffuzunu sesli bir şekilde söyleyerek ezberlediğimiz kelimenin ingilizce telaffuzunu öğrenmeye çalışıyoruz . 

                                                                                                                 ingilizceProjeResimleri2

Uygulamamızın ilk formunda ekle butonuna bastığımızda herhangi bir hata yok ise yukarıdaki resim geliyor . Eğer bir hata olursa MessageBox ile hatamızı bildirmektedir. Yukarıda örnek olarak "All " kelimesini yaptık . Şimdi de 2. formumuza geçelim 2 .Forma geçmek için Rastgele kelimeyi getir butonuna basıyoruz .Bastığımızda ise ekrana aşağıdaki resim geliyor :  

                                                                                                                 ingilizceProjeResimleri3

Bu formda Kelime veritabanımızda rastgele ingilizce  kelimeler getirriyoruz  bize verilen input kısmında ise kelimenin türkçe karşılığını yazarak  , hafızamızdaki ingilizce kelimeleri pekiştirmeye çalışıyoruz .Doğru sayısı ve yanlış sayısı ile ezberlediğimiz kelimelerde kendimizi ne kadar geliştirebildiğimize dair önümüze bir sonuç çıkarabiliriz. Kelimeyi kontrol ederkende telaffuz tamamen yerleşmesi içinde doğru-yanlış bakılmaksızın ingilizce kelimenin telaffuzu yapılmaktadır Cevabımız yanlış olur ise messagebox'a ingilizce kelimenin türkçe karşılığını bize göstermektedir. Sağ ve sol üst köşelerde bulunan ikonlar ise soldaki ikon önceki forma bizi yönlendirir sağdaki ikon ise kelime veritabanımızı listelendiği forma yönlendirir Şimdi soldaki ikona tıklayarak uygulamamızın sol kısmına tıklayarak geçebiliriz.

 

                                                                                                                 ingilizceProjeResimleri4

Son formda ise Kelime veritabanımızın listelendiği alan karşımıza gelmektedir. Bu formda listede istediğimiz kelimelere çift tıklayarak  kelimeleri yuakrıdaki inputlara uygun yerleştirebiliriz veye öğrendiğimizi düşündüğümüz kelimeleri silebiliriz ve kelimelerin telaffuzu pekişmesi için ise tekrardan kelimeleri inputa yerleştirirken , yerleştirdiğimiz kelimeyi seslendirmektedir. Şu an uygulamamızda 1500'e yakın kelime bulunmaktadır. bunları bulmadan zorlanmamız için sağ üstte kelimeler için arama alanı bulunmakta bu sayende kelimeleri kolayca bulmamızı sağlayacağız .

Evet arkadaşlar uygulamamız bu kadardı umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur . Uygulamanın kodlarını buradan ulaşabilirsiniz  

Ebu Hüreyre (r.a.)'den : Rasullah (s.a.v.): " Allah: 'dünyada en sevdiği dostunu aldığım zaman, sabredip mükafatını benden bekleyen mümin kulumun mükafatı, sadece cennettir.' buyurdu " . dedi. (Buhari, Rikak 6)