React Native uygulamalarında

Yazılarım

Büyük ölçekli web sitelerinde, birden fazla veritabanı kullanılabilir.bunlardan en çok kullanılardan biri de mongodb'dir mongodb genellikle yazılar için kullanılmakta tercih edilmekte. Çalıştığım bir yapıda react uygulamalarında web servisleri aracılığıyla veriler alıyoruz ve bunun yanında site içerisinde bulunan neredeyse labelların (yazıların isimleri) mongodb üzerinden erişilmeye çalışıyor böylelikle küçük değişiklikler için kod kısmına dokunulmasına gerek kalmamakta. tamamen dinamik bir hale bürünmekte. 

Büyük ölçekli uygulamalarda sistemin çalışması için 2 yapıdan ayağa kaldırmaktayız. birisi (front) önyüz kısmı diğeri de server kısmını ayağa kaldırdığımız server kısmı, server kısmı ayağa kalkarken mongodb'nin aktfi hale getirmekteyiz. Geliştirmeleri yaparken (React projesinde yapıyorum) projemi debug modda ayağa kaldırıyorum ki gelen giden dataları kontrol etmek için debug modda kaldırmaya çalışırken sürekli karşıma  "collection.ensureIndex is deprecated" bu hata gelmekteydi, böylelikle debug modda kalkmasına engel olmaktaydı. bunun çözümü olarakta mongoose versiyonunu  değiştirmemiz gerekiyor.

mongoose versiyno

bizim çalıştığımız sistemde mongoose resimde de görüldüğü gibi 5.7.3 fakat bu versiyonda stabil çalışmadığını gördük . bundan dolayı "npm install mongoose@5.2.8" komutuna yazarak mongoose versiyonunu düşürdük ve ardından stabil olarak debug modda kaldırıldığını gördük bu şekilde çalışmamız daha stabil olacaktır. Buradaki önemli ayrıntı olarak "npm install mongoose"   yazmadık çünkü böyle yazsaydık dependicies'te bulunan versiyon ne ise onu indirecektir. öyle yapacaksak öncelikle package.json dosyasında indirmek istediğimiz versiyonu değiştirerek komutu yazmamız gerekecek.

birilerini yardımcı olursak ne mutlu bize :)