Visual Studio'da GitHub Kullanımı

Yazılarım

GitHub, git yazılımı ile entegre olmuş bir depolama alanıdır. Github ile git alanını karıştırmayın, git; yazdığımız kodların versiyonlarını kontrol etme işlevi görürken, GitHub ile yazacağımız projede birden fazla kişiyle beraber bir proje geliştirebiliriz ve geliştirdiğimiz projeleri git yardımıyla versiyon kontrollerini sağlayabiliriz. Yazımda ise github'ın visual studio eklenmesi ve bu eklenti kurulduktan sonra reporistory(depolama alanı) oluşturma ve versiyon kontrollerini yapma gibi işlemleri anlatmaya çalışacağım. Anlatmaya başlamadan önce github ile neden çalışmak istediğimi anlatmak istiyorum: Visual studio ile projeler geliştirirken başka bir bilgisayara kopyalayıp çalıştırdığımda sürümden kaynaklı veya kütüphane eksikliğinden dolayı projelerde hep hatalar almaktaydım, Kitaplığım uygulamasını geliştirirken bilgisayara format atmıştım ve format attıktan sonra farkettim ki kod dosyalarını almayı unutmuştum, kodları almayı unuttuğum için dosyalar silinmişti :( ve bende uygulamayı en baştan kodlamak zorunda kalmıştım, fakat iyi ki de unutmuşum, unutmasaydım belki de github kullanma gereği hissetmeyecektim. Karar verdimki artık projeleri yapmaya başlarken sürekli github entegreli çalışacağım, böylelikle dosyaları kaybetme gibi bir sorun yaşamayacaktım. Ve son olarak kodlama ile ilgilinen arkdaşlar bilirlerki bazen projelerimizi yaparken düzgün bir şekilde bir seviyeye kadar getiriyoruz ardından daha sonra kodda yaptığımız eklemeler ile maalesef ki projemizi çalışmaz hale getirebiliyoruz. GitHub ile versiyon kontrolü olduğundan dolayı buna güzel bir çözüm gibi gözüküyor. projenin en son çalıştığı haline versiyon ekleyerek daha sonra buna geri dönüşümüzü sağlayabiliriz. Hadi başlayalım...  

aynadan görünümü

GitHub hesabınız yoksa buradan bir hesap oluşturarak bir github kullanıcı olmaya başlayabilirsiniz. Yazıda yapacağım örnekte visual studio 2017'de github eklentisini kurmayı göstereceğim fakat diğerlerinde de aynı şekilde olduğunu düşünüyorum.  GitHub hesabımız var ve bilgisayarımızda visual studio kurulu olduğunu varsayarak sonraki adıma geçebiliriz. Github visual studio idesinde genelde yüklü bir şekilde gelmektedir. biz github versiyon kontrolleri yapabilmek için git eklentisini indireceğiz git eklentisi Windows, Mac Os  ve Linux/Unix işletim sistemlerinde rahatlıkla indirilip kurulabilir. git.exe dosyasını indirdikten sonra dosyamızı çalıştırıp kurma işlemlerini hızlıca yapabiliriz (burada kurma işlemi standart next, next... komutları ile yapılabileceğinden anlatma ihtiyacı hissetmedim). Git.exe kurma işlemi bittikten sonra visual studio eğer açıksa kapatıp tekrardan açmamız gerekecektir. Visual studio tekrar açıldıktan sonra takım gezginine( kısayol: CTR+M)  kısayol ile gelebildiğimiz gibi üst menülerden görünüm kısmına tıklayarak açılan pencerede de görüldüğü gibi takım gezginine ulaşabiliriz(resimde de görüldüğü gibi.

 

aynadan görünümü

 

Takım gezgininden sonra GitHub görülecektir. bağlan kısmına tıklayarak aşağıda açılır pencerede bizden github hesaplarımızı girmemizi isteyerek bağlantı işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

 

aynadan görünümü

 

GitHub adresine bağlandıktan sonra artık depolama alanı oluşturabiliriz. hesabımıza giriş yaptıktan sonra takım gezgininde giriş ikonuna tıklayarak(giriş ekranı aşağıdaki resimde görülen ev ikonudur): Giriş ekranında eşitle seçeneğini seçiyoruz.  ve artık yapmamız gereken tek şey projemizi github dosyalarımıza bağlamakta kalıyor.

 

aynadan görünümü

 

GitHub'da yayımla seçeneği  seçerek projemizin son aşaması olan repository adı ve açıklama ile bitirmiş olacağız. repository alanı varsayılan ismi projemiz ile aynıdır isteğimiz doğrultusunda değiştirebiliriz. Repository alanından sonra isteğe bağlı açıklama yazabiliriz ve girdilerimizi girdikten sonra artık yayımla butonuna tıklayarak projemizi başarılı bir şekilde paylaşmış olduk :) visual studioda sağ alt köşede master yazısı gelecektir bu şekilde githuba bağlandığımız anlaşılacaktır.

 

aynadan görünümü

 

Projemiz githubda oluşturduk artık versiyon kontrolleri nasıl yapılır veya yaptığımız değişiklikleri açıklama ile birlikte nasıl githubda güncelleyebiliriz sorularına cevap bulalım. Visual studio'da takım gezgini kısmında bulunan giriş sayfasında değişiklikler ile yaptığımız değişiklikler için açıklamalar ekleyebiliriz bu sayede versiyon kontrollerini yaparken hangi aşamada neler yaptığımızı daha kolay anlayarak işlemlerimizi basitleştirebileceğiz.  Değişiklikleri ile ilgili açıklamalarımızı da yaptığımızda yapmak istediğimiz değişiklikleri göndermek için sol atltta tümünü işle butonunu görüyoruz. buton resimde aktif olarak gözüküyor. çünkü ben  yazıyı yazarken kodda birkaç değişiklik yaptığım için aktif fakat eğer pasifse anlaşılıyor ki son güncelleme ardından bir değişiklilik yapılmamış, şimdi açılır pencerede 3 seçenek var: Tümünü işle, Tümünü işle ve gönder, Tümünü işle ve eşitle tümünü işle dersek localde değişikliklerimiz tutar fakat github repository'de bir değişiklilik olmaz,   tümünü işle ve gönder dediğimizde ise yalnız github'a gönderir ve localde geçmişe gitmek istediğimiz de githubta güncel hali kalır.  tümünü işle ve eşitle de ise hem localde hemde githubtada güncel bir şekilde görülecektir. eğer geçmiş versiyon kontrolleri yapılmak istenirse veya geçmişteki koda dönülmek istenirse bunu sağ altta bulunan master tıklayarak kolay bir şekilde geri dönebiliriz. master seçeneği seçildikten sonra geçmişi görüntüle seçeneği seçilerek geçmişte yaptığımız tüm değişiklikleri görüntüleyebiliriz ardından hangi versiyona geri dönülecekse çift tıklayıp  sağ tarafta takım gezgininde versiyon bilgileri gözükecektir. takım gezgininde geri döndüre bastığımız takdirde versiyona geri dönülecektir.

 

aynadan görünümü

 

 Evet arkadaşlar yazıda visual studio'da githuba nasıl proje oluşturulur, versiyon kontrolleri nasıl yapılır anlatmaya çalıştım takıldığınız yerleri iletişim kısmından bildirebilirsiniz. 

 

Ebu Said ve Ebu Hureyre (r.a.)'den: Rasullah (s.a.v.): "Herhangi bir Müslümanın başına gelen her yorgunluk, hastalık, üzüntü, keder acı ve gamdan ayağına batan dikene kadar her şeyi Allah o Mülümanın hatalarına kefaret kılar. buyurdular. (Buhari, Merda 13, Müslim, Birr 45)